Leczenie


Do maja 2017 r. zakaźne zapalenie otrzewnej było pewnym wyrokiem śmierci dla kota. Jednak dzięki zaangażowaniu i poświęceniu dr Nielsa Pedersena z UC Davis w USA, współpracującego z Gilead Sciences w badaniach, udało się odkryć lek na FIP: analog nukleozydu GS-441524, potocznie zwany ,,GS”.

Co to jest GS441524 i jak działa?

Analog nukleozydu GS-441524 jest molekularnym prekursorem aktywnej farmakologicznie cząsteczki trifosforanu nukleozydu. Te analogi działają jako alternatywny substrat i terminator łańcucha RNA wirusowej polimerazy RNA zależnej od RNA. Mówiąc ogólnie, GS441 wtrąca się w reakcję łańcuchową i zatrzymuje replikację wirusa. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Czas trwania terapii GS

Według badań klinicznych dr Pedersena oraz przypadków, które były leczone na arenie międzynarodowej od lutego 2019 r. (w Chinach już od 2018 r.), ustalono, że czas terapii dający pozytywny rezultat leczenia wynosi 12 tygodni (84 dni). Jest to czas wymagany do tego, aby kompletnie pozbyć się wirusa z organizmu. Jeśli w organizmie pozostanie choćby kilka egzemplarzy wirusa, mogą one znów zacząć się namnażać i nastąpi nawrót choroby. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij tutaj. Jednocześnie warto podkreślić, że w zależności od przebiegu choroby, okres 12 tygodni może ulec wydłużeniu (lub w nielicznych przypadkach skróceniu, co jednak niesie za sobą spore ryzyko). Czas 12 tygodni powinien być punktem wyjścia do określenia niezbędnego czasu terapii, jednak finalna decyzja o jej zakończeniu powinna być poparta wynikami badań krwi oraz obrazem USG (zwracamy uwagę na wielkość węzłów chłonnych krezkowych).

Według badań klinicznych dr Pedersena kot, po zakończeniu 12-tygodniowego okresu przyjmowania leku, podlega 12 tygodniowemu okresowi obserwacji. Jeśli w tym okresie nie pojawią się kliniczne objawy i nie nastąpi nawrót choroby, kota uznaje się za wyleczonego z FIP.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w 2020 roku pojawiły się pojedyncze przypadki nawrotu choroby po 4-5 miesiącach od zakończenia leczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nawrotach, kliknij tutaj.

Forma leku

Dr. Pedersen w swoich badaniach zastosował iniekcje podskórne. Jest to pierwsza forma GS, jako jedyna przebadana w testach klinicznych. Jednak w czerwcu 2019 Mutian jako pierwszy wprowadził tabletki (później dyskontynuowane), przekształcone następnie w kapsułki. W następnych miesiącach kolejne firmy również rozpoczęły dystrybucję formy doustnej GS.

Obecnie rozważając leczenie GS, mamy do wyboru zastrzyki podskórne oraz kapsułki. Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdej substancji, iniekcje mogą być łatwiej przyswajalne przez organizm, zwłaszcza, kiedy następuje zaburzenie wchłanialności w układzie pokarmowym, częste przy FIP (anemia, zaburzenia pracy wątroby). Wielu opiekunów instynktownie wybiera formę ustną, jako pozornie łatwiejszą w aplikacji, jednak w dłuższej perspektywie może to przynieść gorsze rezultaty leczenia.

Ważne jest, by pamiętać, że forma ustna niezupełnie przekracza bariery krew-mózg, więc może być mniej skuteczna w leczeniu FIP, kiedy występują objawy oczne i/lub neurologiczne.

Dawkowanie

Dawka leku w ml określana jest zależnie od wagi kota, koncentracji preparatu i formy FIP. Według prób klinicznych dr Pedersena, minimalne dawkowanie dla FIP suchego i mokrego bez objawów neurologicznych/okulistycznych to 4mg/kg masy ciała, a dla FIP z objawami neurologicznymi lub okulistycznymi to 5mg/kg mas ciała.

Do maja 2019 opiekunowie kotów na całym świecie przestrzegali dawkowania 4mg/kg, jednak producenci GS441 w Chinach jednogłośnie zarekomendowali dawkowanie 5mg/kg jako dawkę wyjściową dla FIP suchego i mokrego bez objawów neurologicznych/okulistycznych, ze względu na zaobserwowaną lepszą skuteczność. Od tamtej pory przyjęło się, że rekomendowana dawkowanie wyjściowe to właśnie 5mg/kg i opiekunowie kotów na całym świecie stosują się właśnie do tych wytycznych.

Jeśli chcesz określić potrzebne dawkowanie (potrzebną ilość substancji aktywnej) dla swojego kota, zastosuj się do poniższych wytycznych:

  • FIP mokry/suchy bez objawów neurologicznych lub okulistycznych: 5mg/kg
  • FIP mokry/suchy z objawami okulistycznymi: 8mg/kg
  • FIP mokry/suchy. objawami neurologicznymi: 10mg/kg

Aby wyliczyć dawkę (potrzebną dzienną ilość ml), zastosuj poniższą formułę:

  • (Waga kota w kg * Rekomendowana dawka w mg/kg) / koncentracja preparatu w fiolce w mg/ml

*** Koncentracja Mutiana to 16,7mg/ml, większości pozostałych marek to 15mg/ml, o ile producent nie zaznaczy inaczej. Jeśli masz wątpliwości co do koncentracji, dawki i dawkowania preparatu, skontaktuj się z nami.

Dla łatwiejszego wyliczenia dziennej dawki, można użyć również drugiego, bardziej intuicyjnego sposobu:

Dawka Mutiana w zastrzykach: (koncentracja 16.7mg/ml):
– suchy/mokry FIP bez objawów okulistycznych i/lub neurologicznych: 0.3ml/kg masy ciała
– suchy/mokry FIP z objawami okulistycznymi: 0.48ml/kg masy ciała
– suchy/mokry FIP z objawami neurologicznymi: 0.6ml/kg masy ciała

Dawka pozostałych marek w zastrzykach (koncentracja 15mg/ml):
– suchy/mokry FIP bez objawów okulistycznych i/lub neurologicznych: 0.33ml/kg masy ciała
– suchy/mokry FIP z objawami okulistycznymi: 0.53ml/kg masy ciała
– suchy/mokry FIP z objawami neurologicznymi: 0.66ml/kg masy ciała

Kapsułki (potocznie: tabletki) Mutian:

  • suchy/mokry FIP bez objawów okulistycznych i/lub neurologicznych: 100mg/kg masy ciała
  • suchy/mokry FIP z objawami okulistycznymi: 150mg/kg masy ciała
  • suchy/mokry FIP z objawami neurologicznymi: 200mg/kg masy ciała

Podczas leczenia musisz pamiętać, żeby często i regularnie ważyć kota (min. raz w tygodniu) i dopasowywać dawkę w zależności od wagi.

Jeśli zmieniasz markę, pamiętaj, żeby wyliczyć dawkę od nowa, ponieważ może być inne w zależności od koncentracji danego preparatu.

Przykład 1

Kot Mruczek waży 3kg i choruje na mokry FIP bez objawów neurologicznych ani okulistycznych(dawka 5mg/kg). Opiekunowie kota używają Mutian (koncentracja 16,7mg) i chcą wyliczyć dzienną dawkę dla kota.

Sposób 1

(Waga kota w kg * Rekomendowane dawkowanie w mg/kg) / koncentracja preparatu w fiolce w mg/ml

(3kg * 5mg/kg) / 16,7mg/ml = 15 / 16,7 ml = 0,9ml dziennie

Sposób 2

suchy/mokry FIP bez objawów okulistycznych i/lub neurologicznych: 0.3ml/kg masy ciała (preparat Mutian)

0,3ml * 3kg = 0,9ml dziennie

Załóżmy, że opiekunowie Mruczka chcą zmienić markę podawanego leku na taką o koncentracji 15mg/ml. Należy od nowa wyliczyć dawkę:

Sposób 1

(Waga kota w kg * Rekomendowane dawkowanie w mg/kg) / koncentracja preparatu w fiolce w mg/ml

(3kg * 5mg/kg) / 15mg/ml = 15 / 15 ml = 1ml dziennie

Sposób 2

suchy/mokry FIP bez objawów okulistycznych i/lub neurologicznych: 0.3ml/kg masy ciała (preparat innej marki)

0,33ml * 3kg = 1ml dziennie

Zauważcie, że najmniejsza zmiana wagi kota wpływa na dawkę!!! Jeśli kot przytyje choćby 200g, należy dopasować dzienną dawkę leku! Podając zbyt małą ilość substancji aktywnej w stosunku do wagi kota, zaburzamy skuteczność terapii!!!

Dzienną dawkę (dzienna ilość ml w zastrzyku) należy ZAWSZE wyliczać w stosunku do obecnej wagi ciała kota (czyli jak przytyje i jak schudnie).

Dawkowania (czyli potrzebnej ilości mg/kg substancji aktywnej) NIGDY nie można zmniejszać.

Napisz do nas

Podejrzewasz FIP u swojego kota? Potrzebujesz pomocy w skutecznym przeprowadzeniu terapii? Napisz do nas:

Leczeniefip@gmail.com

%d blogerów lubi to: