Suplementy i dodatkowa opieka

Suplementy

  • S-adenozylmetionina (SAMe):
  • Witamina B12
  • Omega-3
  • Żelazo

S-adenozylmetionina (SAMe):

Zaleca się podawać kotu codziennie odpowiednią dawkę SAMe przez cały okres leczenia (84 dni). To nazwa substancji aktywnej, którą można znaleźć pod kilkoma komercyjnymi nazwami leków wspomagających wątrobę: Denamarin, Zentonil Advanced oraz Hepatiale Forte Advanced – wszystkie z nich można kupić online lub u weterynarza.

SAMe jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla komórek wątroby. Jest to produkt przedmetaboliczny, który chroni komórki wątroby. Inne substancje nie spełniają w tym wypadku pożądanej roli.

Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie suplementy wspomagające pracę wątroby zawierają SAMe – trzeba więc dokładnie sprawdzić, czy SAMe znajduje się w składzie. Na przykład Ornipural oraz Hepatiale Forte nie zawierają SAMe, więc w przypadku terapii FIP nie będą wystarczające.

Farmakodynamika:

S-adenozylometionina jest pośrednim metabolitem metioniny. Jej udział w metylacji pomaga we wzroście i naprawie komórek, utrzymuje warstwę fosfo-bilipidową w błonach komórkowych. Pomaga również w utrzymaniu działania niektórych hormonów i neuroprzekaźników wpływających na nastrój. Najwyższe stężenie występuje w mózgu i wątrobie.

Mechanizm działania

S-adenozylometionina (SAMe) jest naturalną substancją obecną w komórkach organizmu. Jest bezpośrednim metabolitem niezbędnego aminokwasu L-metioniny. SAMe odgrywa kluczową rolę biochemiczną w organizmie, przekazując jednowęglową grupę metylową w procesie zwanym transmetylacją. SAMe, powstały w wyniku reakcji L-metioniny i trifosforanu adenozyny katalizowanego przez enzym syntetazę S-adenozylometioniny, jest donorem grupy metylowej w biosyntezie kwasów nukleinowych DNA i RNA, fosfolipidów, białek, epinefryny, melatoniny, kreatyny i innych molekuły.

Witamina B12 (kobalamina)

Podskórne zastrzyki B12 są bezpieczne i mogą być podawane kotom co tydzień, aby pomóc zwalczyć anemię i wspomóc układ odpornościowy.

Codzienne wsparcie witaminowe może być zapewnione tabletkami lub kropelkami.

Większość dobrych karm dla kotów pokrywa codzienne wymagania zdrowego kota na witaminę B12. Jednak kot chorujący na FIP szybko wyczerpuje jej zapasy i dlatego wymagają one suplementacji.

B12 promuje rozwój czerwonych krwinek.
B12 utrzymuje integralność układu nerwowego. Jest niezbędna do funkcjonowania nerwów i funkcji poznawczych.
B12 utrzymuje zdrowe jelita dla prawidłowego trawienia i wchłaniania pokarmu, a także metabolizmu węglowodanów i tłuszczów.

Zdecydowanie zaleca się podawanie witaminy B12 na początku leczenia, chyba że poziom witaminy b12 w organizmie został zmierzony i mieści się w granicach normy. W przypadku, gdy poziom B12 jest nieznany, można zapobiegawczo podawać B12 do czasu następnego testu kontrolnego, wówczas należy zmierzyć poziom B12 i na tej podstawie podjąć decyzję o kontynuowaniu lub zaprzestaniu podawania zastrzyków z B12. Zwykle po pierwszym miesiącu życia koty nie wymagają podania zastrzyku B12.

Witamina B12, podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Ta witamina jest wytwarzana naturalnie przez bakterie i jest niezbędna do syntezy DNA i produkcji energii komórkowej. Witamina B12 ma wiele postaci, w tym cyjano-, metylo-, deoksyadenozylo- i hydroksykobalaminę. Postać cyjano- jest najczęściej stosowaną postacią w suplementach i lekach na receptę, ale tylko metylokobalamina i adenozylokobalamina są formami naturalnie występującymi. Metylokobalamina ma grupę metylową (tylko węgiel i wodór), podczas gdy cyjanokobalamina zawiera cząsteczkę cyjanku. Chociaż ilość cyjanku w normalnym suplemencie B12 jest zbyt mała, aby była szkodliwa, to i tak organizm nadal musi usunąć i wyeliminować ten związek. Ponieważ w organizmie nie ma zastosowania do samego cyjano-związku, zacznie onjak najszybciej przekształcać cyjanokobalaminę w metylokobalaminę – to właśnie tego związku organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Metylokobalamina jest najbardziej dostępną biologicznie formą witaminy B12, tj. Jest najłatwiej przyswajalna. Dalsze badania wykazały, że pozostaje ona w organizmie przez dłuższy czas i na wyższych poziomach niż cyjanokobalamina, co oznacza, że organizm jest zaopatrywany w witaminę B12 dłużej, jeśli używasz metylokobalaminy niż jeśli używasz cyjanokobalaminy.

Preparaty zawierające metylokobalaminę, dostępne w Polsce, to m.in. witamina B12 w kroplach firmy Avitale

OMEGA-3:

Zaleca się codziennie podawać kotu OMEGA-3.

Zazwyczaj karmy nie posiadają Omega-3 w wystarczającej ilości. Koty chorujące na FIP mają większe zapotrzebowanie na OMEGA-3. Warto zwrócić uwagę, że nie powinno to być Omega-3 pochodzenia roślinnego. Najczęściej polecana forma to ta pochodząca z małych ryb oraz z fok, ewentualnie z łososia hodowlanego. W przypadku krylu – tam często występuje zbyt wysoka mineralizacja.

Omega 3 suplementujemy olejami bez/z minimalna zawartością witaminy D. Warty uwagi jest olej z małych ryb z Lunderland.

Żelazo

Niektóre koty z FIP wykazują niedobór żelaza. Nie należy jednak podawać żelaza ,,w ciemno”, ponieważ jego nadmiar w organizmie może być szkodliwy. Należy zbadać poziom żelaza w badaniach krwi i na podstawie wyniku podjąć decyzję o ewentualnej suplementacji.

Dodatkowa opieka

  • Niska temperatura ciała – jeśli temperatura ciała kota spada poniżej 37 st. Celsjusza, kot musi być dogrzewany – koce, termofory, mata grzewcza, podgrzewana kroplówka
  • Wysoka temperatura ciała (pyrexia) – Temperatura ciała kota powinna wynosić między 38 st. a 39,3 st. Celsjusza. Jeśli kot ma gorączkę, ale poniżej 40 stopni C., należy go ochładzać fizycznie. Przy gorączce powyżej 40 stopni C., należy podać lek przeciwgorączkowy.
  • Niewydolność oddechowa – Ilość oddechów na minutę powinna wynosić poniżej 30. Jeśli wynosi 45 i powyżej, potrzebna jest natychmiastowa interwencja medyczna.
  • Anemia (Niskie HCT, HGB, RBC) – jeśli HCT wynosi poniżej 15 lub RBC poniżej 3, potrzebna jest natychmiastowa transfuzja. Jest to stan zagrożenia życia.
  • Żółtaczka, wysoka bilirubina (hyperbilirubinemia) – Bilirubina jest trująca dla kota. Jej zbyt wysoki poziom powoduje żółtaczkę. W przypadku podwyższonej bilirubiny, potrzebna jest pilna interwencja medyczna. Najczęściej rozcieńcza się stężenie bilirubiny przy pomocy kroplówek. Niektóre przypadki wymagają dializy, a niektóre nawet transfuzji. Kroplówki dożylne nie mogą być odgórnie podawane wszystkim kotom, zwłaszcza nie mogą być administrowane, jeśli kot choruje na wysiękową formę FIP. W przypadku FIP wysiękowego mogą być używane kroplówki podskórne, jednak weterynarz musi koniecznie kontrolować poziom wysięku oraz ilość przyjmowanych płynów. Nadmierne podawanie kroplówek może spowodować hydrops, który skutkuje utopieniem się kota od środka i szybką śmiercią.

Drenaż płynu (odciąganie)

Wysięk spowodowany przez FIP jest wysiękiem wysokobiałkowym. Białka to głównie albumina, która służy do utrzymywania ciśnienia osmotycznego w osoczu. FIP powoduje wyciekanie albuminy z naczyń krwionośnych, a jeśli FIP nie jest leczony, nie można kontrolować tego wysięku. Załóżmy, że weterynarz odprowadza fipowy wysięk(płyn), ale wtedy on po prostu będzie nadal się wydzielał w jeszcze większej ilości i zabierał dużo albuminy z osocza. Osocze zawiera mniej albuminy i bardziej intensywnie wypływa. Powoduje to ogromną utratę albumin, a równowaga ciała nie może być utrzymana, co powoduje śmierć kota.

Z tego powodu nie należy odsączać płynu z otrzewnej, chyba że naciska na przeponę i utrudnia oddychanie w znacznym stopniu. Wtedy należy odciągnąć maksymalnie niż 25-30% objętości.

Płyn występujący w klatce piersiowej należy każdorazowo odciągnąć przy wykryciu, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Napisz do nas

Podejrzewasz FIP u swojego kota? Potrzebujesz pomocy w skutecznym przeprowadzeniu terapii? Napisz do nas:

Leczeniefip@gmail.com

%d blogerów lubi to: